Zveme Vás na výlov rybníka Labuť v Myšticích ve dnech 26.-28. října 2016

Ukázka menu

Předkrm

  • Rybí škvarky, pečivo

Polévky

  • Dršťková
  • Rybí – krémová, opečená houska
  • Hovězí vývar s nudlemi

Přislíbená účast

  • Kapr smažený, bramborový salát
  • Kapr po blatensku – pečený na zelenině
  • Amur smažený, bramborový salát
  • Amur v marinádě, brambory

Snad připlavou


Strojení rybníka

Strojení rybníka zahrnuje přípravné práce k výlovu. Jedná se především o vypouštění vody z rybníka, které musí být pozvolné, aby se ryby soustředily pouze do loviště. Pro výlov musí být zabezpečená optimální hladina, která umožňuje snadný výlov a zároveň není ohrožován zdravotní stav ryb. U velkých chovných rybníků může trvat strojení i několik týdnů. 
fish

 

Sítě používané při výlovech rybníků

Rybáři používají pro označování drobných sítí a vlastních velkých sítí termíny drobná sakovina a velká sakovina. Z drobných sítí se při výlovech používá keser, tj. síť pytlovitého tvaru připevněná na kruhovém oblouku, která slouží k přenášení a nakládání ryb. Při výlovech větších rybníků se hojně používá mechanický keser, který je schopný jednorázově vybrat a přemístit až 100 kg ryb. Z velkých sítí se při výlovech používají ploty, podložní sítě či zátahová síť nevod.

Při výlovech velkých rybníků se před výlovem provádí sháňka. Ryby, které jsou soustředěné v lovišti, se pak zaplotí pomocí plotů. Pokud se pro výlov používají podložní sítě, tak se pokládají na dno loviště den před výlovem. Rohy podložních sítí se označují tyčemi. Druhý den v časných ranních hodinách rybáři provedou buď zvednutí podložní sítě anebo zátah nevodem. Posléze se provádí zjádření sítě.

Z vylovených ryb se nejdříve dlouhými saky sbírají choulostivé doplňkové ryby, jako jsou štiky, candáti či býložravé ryby a přednostně se dávají do kádí, aby netrpěly nedostatkem kyslíku v lovišti. Teprve pak nastává výlov kaprů, kteří jsou odolnější vůči krátkodobému nedostatku kyslíku. Vlastní vylovení se provádí mechanickým keserem. Ryby jsou pak tříděny podle velikosti a přemísťovány do kádí, případně rovnou do nákladních automobilů určených k převozu ryb na sádky.

Historie

Chov ryb na Blatensku má dlouhou tradici. Rybníky společnosti byly založeny již ve středověku a jsou kromě rybochovného poslání významným krajinným prvkem a dokladem historie kraje. Některé ze současných rybníků vznikly v dříve bažinaté krajině vhodné pro stavbu rybníků velmi brzy. Udává se, že v době Karla IV. bylo nejvíce rybníků v Čechách právě v okolí Blatné a na Poděbradsku. Většina známých velkých rybníků na Třeboňsku a Hlubocku je totiž o 100 až 200 let mladší. Během doby rybníky na Blatensku stále přibývaly, k jejich rušení došlo až v 19.století. Se změnou chovatelských postupů na přelomu 19. a 20. století se znovu zvýšila rentabilita, některé rybníky byly obnoveny a rybnikářství zůstalo na Blatensku významnou součástí zemědělské výroby. Tento region dnes patří k významným jihočeským rybnikářským oblastem, kde je chov ryb dokonale propracován a tvoří součást ekonomického zázemí.